Tilt Sentry Pro Scooter Bars - SCS - Chrome
Tilt Sentry Pro Scooter Bars - SCS - Chrome
Weight
1335g - 1375g
Material
Chromoly steel
Compression Type
SCS Standard
Why we rate it
TILTs trash resistant technology
Description
- Thrash resistant technology
- Classic Tilt design
- One of the tallest bars
Specifications
| Material | Chromoly steel |
| Weight | 1335g / 1375g |
| Height | 720mm (28.4") / 813mm (32") |
| Width | 610mm (24") |
| Outer diameter | 31.8mm |
| Internal diameter | 28mm |
| Backsweep | Yes |
| Compression type | SCS Standard |
| Riding Style | Street |
| Bar adapter included | No (SCS ready) |
At Dogg, we want you to buy with confidence. If there’s an issue caused by a manufacturing fault, we’ve got you covered.
The Tilt Sentry Bars is protected by Tilt's manufacturer warranty, with coverage applied to individual components in line with the brand’s guidelines. Our team is always happy to help if you need support with a claim.
Found this product cheaper elsewhere? We’ll match it.
Just send us a link to the competitor’s offer and we’ll make sure you get the best deal — same product, same conditions, no fuss
Compatibility Guide
Wandering if this will fit on your scooter? Find out on our Compatibility Guide.
Want to see how these bars compare?
Browse the top bars and compare by weight, size and other key specs.
FAQs
These handlebars are best suited for street riding, due to their size, material and durability.