Core Nova Super Steel Pro Scooter Bars - SCS O/S- Black
Core Nova Super Steel Pro Scooter Bars - SCS O/S- Black
Weight
1000g - 1150g
Material
Butted steel
Compression Type
SCS Oversized
Why we rate it
Super steel technology
Description
- Lightweight Super Steel technlogy
- Classic T bar design
- SCS ready
Specifications
| Material | Butted steel |
| Weight | 1000g / 1075g / 1150g |
| Height | 630mm (24.8") / 680mm (26.8") / 720mm (28.4") |
| Width | 610mm (24") |
| Outer diameter | 34.9mm |
| Internal diameter | 32mm |
| Backsweep | No |
| Compression type | SCS Oversized |
| Riding Style | Hybrid |
| Bar adapter included | No (SCS ready) |
At Dogg, we want you to buy with confidence. If there’s an issue caused by a manufacturing fault, we’ve got you covered.
The Core Nova Bars is protected by Core's manufacturer warranty, with coverage applied to individual components in line with the brand’s guidelines. Our team is always happy to help if you need support with a claim.
Found this product cheaper elsewhere? We’ll match it.
Just send us a link to the competitor’s offer and we’ll make sure you get the best deal — same product, same conditions, no fuss
Compatibility Guide
Wandering if this will fit on your scooter? Find out on our Compatibility Guide.
Want to see how these bars compare?
Browse the top bars and compare by weight, size and other key specs.
FAQs
These handlebars suit both park riding and street riding. They're super lightweight which works well for riders in skateparks, yet have the strength, size options and durability to suit most street riders too.