Core Nova V2 Titanium Pro Scooter Bars - SCS / HIC - Raw
Core Nova V2 Titanium Pro Scooter Bars - SCS / HIC - Raw
Weight
700g - 900g
Material
Titanium
Compression Type
HIC / SCS Oversized
Why we rate it
CORE's 2nd version of the famous Apollo Bar
Description
- Thicker cross bar, added strength
- HIC ready, with added SCS sleeve
- Side slit for added strength
Specifications
| Material | Titanium |
| Weight | 700g / 800g / 900g |
| Height | 580mm (22.8") / 630mm (24.8") / 680mm (26.8") |
| Width | 580mm (22.8") / 610mm (24") / 630mm (24.8") |
| Outer diameter | 34.9mm |
| Internal diameter | 32mm |
| Backsweep | No |
| Compression type | HIC / SCS Oversized |
| Riding Style | Hybrid |
| Bar adapter included | Yes |
At Dogg, we want you to buy with confidence. If there’s an issue caused by a manufacturing fault, we’ve got you covered.
The Core Nova Bars is protected by Core's manufacturer warranty, with coverage applied to individual components in line with the brand’s guidelines. Our team is always happy to help if you need support with a claim.
Found this product cheaper elsewhere? We’ll match it.
Just send us a link to the competitor’s offer and we’ll make sure you get the best deal — same product, same conditions, no fuss
Compatibility Guide
Wandering if this will fit on your scooter? Find out on our Compatibility Guide.
Want to see how these bars compare?
Browse the top bars and compare by weight, size and other key specs.
FAQs
These handlebars fit a park / hybrid rider. Due to the weight and size options they offer a great lightweight option for park riding, yet have the durability to withstand some heavier street riding.