Core SL2 Aluminium Pro Scooter Bars - IHC - Black
Core SL2 Aluminium Pro Scooter Bars - IHC - Black
Weight
800g
Material
Titanium
Compression Type
IHC / SCS Standard
Why we rate it
Reinforcing aluminium gussets
Description
- 6061 Aluminium
- IHC ready
- Perfect for park riding
Specifications
| Material | Aluminium |
| Weight | 800g |
| Height | 620mm (24.4") |
| Width | 620mm (24.4") |
| Outer diameter | 34.9mm |
| Internal diameter | 28mm |
| Backsweep | No |
| Compression type | IHC / SCS Oversized |
| Riding Style | Park |
| Bar adapter included | No |
At Dogg, we want you to buy with confidence. If there’s an issue caused by a manufacturing fault, we’ve got you covered.
The Core SL2 Bars is protected by Core's manufacturer warranty, with coverage applied to individual components in line with the brand’s guidelines. Our team is always happy to help if you need support with a claim.
Found this product cheaper elsewhere? We’ll match it.
Just send us a link to the competitor’s offer and we’ll make sure you get the best deal — same product, same conditions, no fuss
Compatibility Guide
Wandering if this will fit on your scooter? Find out on our Compatibility Guide.
Want to see how these bars compare?
Browse the top bars and compare by weight, size and other key specs.
FAQs
These handlebars are best suited for park riding due to the size, compression type and weight. Due to being Aluminium, they're super lightweight and offer good value compared to the titanium alternatives.