Longway Kronos Titanium Scooter Bar - HIC - Black
Longway Kronos Titanium Scooter Bar - HIC - Black
Weight
732g - 830g
Material
Titanium
Compression Type
HIC / SCS Oversized
Why we rate it
The UK's most popular Ti bar
Description
- Sizes for all riders
- Titanium T bar design
- Laser-etched graphics
Specifications
| Material | Titanium |
| Weight | 732g / 781g / 830g |
| Height | 600mm (23.6") / 650mm (25.6") / 700mm (27.6") |
| Width | 610mm (24") |
| Outer diameter | 34.9mm |
| Internal diameter | 32mm |
| Backsweep | No |
| Compression type | HIC / SCS Oversized |
| Riding Style | Park |
| Bar adapter included | Yes |
At Dogg, we want you to buy with confidence. If there’s an issue caused by a manufacturing fault, we’ve got you covered.
The Longway Kronos Bar is protected by Longway's manufacturer warranty, with coverage applied to individual components in line with the brand’s guidelines. Our team is always happy to help if you need support with a claim.
Found this product cheaper elsewhere? We’ll match it.
Just send us a link to the competitor’s offer and we’ll make sure you get the best deal — same product, same conditions, no fuss
Compatibility Guide
Wandering if this will fit on your scooter? Find out on our Compatibility Guide.
Want to see how these bars compare?
Browse the top bars and compare by weight, size and other key specs.
FAQs
These handlebars are best suited for park riding due to the size, compression type and weight. Due to being Titanium, they're super lightweight and offer good strength and durability for worry free riding.