Lucky Scooters Crew Complete Scooter - Obsidian
Lucky Scooters Crew Complete Scooter - Obsidian
Weight
3.1kg
Riding Style
Park
Rider Level
Beginner / Intermediate
Why we rate it
Amazing value for money
Description
- Durable steel and aluminium build
- Ideal for beginners starting out
- Great first all round scooter
Specifications
| Total height | 830mm |
| Weight | 3.1kg |
| Age range | 7-9 |
| Handlebar size (Height x Width) | 560mm (22") x 533mm (21") |
| Deck size (Length x Width) | 480mm (19") x 114mm (4.5") |
| Riding style | Park |
| Rider level | Beginner / Intermediate |
| Compression type | IHC |
| Wheels | 110mm x 24mm / 86a |
| Max wheel size | 110mm x 24mm |
| Bearings | ABEC-9 |
| Headtube angle | 82.5° |
| Brake type | Flex Fender |
At Dogg, we want you to buy with confidence. If there’s an issue caused by a manufacturing fault, we’ve got you covered.
The Lucky Scooters Crew is protected by Lucky's manufacturer warranty, with coverage applied to individual components in line with the brand’s guidelines. Our team is always happy to help if you need support with a claim.
Found this product cheaper elsewhere? We’ll match it.
Just send us a link to the competitor’s offer and we’ll make sure you get the best deal — same product, same conditions, no fuss
Complete Scooter Buying Guide
Need a little help deciding?
Want to see how this scooter compares?
Check out how this Complete Stunt Scooter compares using out bespoke comparison chart!
FAQs
This scooter is most suited casual riding and regular skatepark use.