North Campus G2 Pro Scooter T Bars - SCS - Ice Blue
North Campus G2 Pro Scooter T Bars - SCS - Ice Blue
Weight
1320g
Material
Chromoly steel
Compression Type
SCS Standard
Why we rate it
Updated version of the North Pro bar
Description
- 4130 chromoly steel
- Great colours
- Durable for street riding
Specifications
| Material | Chromoly steel |
| Weight | 1320g |
| Height | 710mm (28") |
| Width | 610mm (24") |
| Outer diameter | 31.8mm |
| Internal diameter | 28mm |
| Backsweep | No |
| Compression type | SCS Standard |
| Riding Style | Street |
| Bar adapter included | No (SCS ready) |
At Dogg, we want you to buy with confidence. If there’s an issue caused by a manufacturing fault, we’ve got you covered.
The North Campus Bars is protected by North's manufacturer warranty, with coverage applied to individual components in line with the brand’s guidelines. Our team is always happy to help if you need support with a claim.
Found this product cheaper elsewhere? We’ll match it.
Just send us a link to the competitor’s offer and we’ll make sure you get the best deal — same product, same conditions, no fuss
Compatibility Guide
Wandering if this will fit on your scooter? Find out on our Compatibility Guide.
Explore All Scooter Handlebars
Browse all scooter bars by material, compression type and colour.
FAQs
These handlebars are best suited for street riding, due to their size, material and durability.