Prime Trigger Scooter Handlebar - HIC - Butted Steel - Black
Prime Trigger Scooter Handlebar - HIC - Butted Steel - Black
Weight
1100g - 1140g
Material
Butted steel
Compression Type
HIC / SCS Oversized
Why we rate it
Great graphics
Description
- 4130 chromoly steel
- Butting technology reducing weight
- Classic T bar design
Specifications
| Material | Butted steel |
| Weight | 1100g / 1140g |
| Height | 670mm (26.4") / 720mm (28.4") |
| Width | 600mm (23.6") |
| Outer diameter | 34.9mm |
| Internal diameter | 32mm |
| Backsweep | No |
| Compression type | HIC / SCS Oversized |
| Riding Style | Street |
| Bar adapter included | Yes |
At Dogg, we want you to buy with confidence. If there’s an issue caused by a manufacturing fault, we’ve got you covered.
The Prime Trigger Handlebar is protected by Prime's manufacturer warranty, with coverage applied to individual components in line with the brand’s guidelines. Our team is always happy to help if you need support with a claim.
Found this product cheaper elsewhere? We’ll match it.
Just send us a link to the competitor’s offer and we’ll make sure you get the best deal — same product, same conditions, no fuss
Compatibility Guide
Wandering if this will fit on your scooter? Find out on our Compatibility Guide.
Want to see how these bars compare?
Browse the top bars and compare by weight, size and other key specs.
FAQs
These handlebars are best suited for street riding, due to their size, material and durability.