Tilt Rigid Selects Pro Scooter Bars - SCS - Raw
Tilt Rigid Selects Pro Scooter Bars - SCS - Raw
Weight
990g
Material
Aluminium
Compression Type
SCS Oversized
Why we rate it
Aluminium T design
Description
- Rare Aluminium T Bar
- 6061 Aluminium
- Lightweight street T bar
Specifications
| Material | Aluminium |
| Weight | 990g |
| Height | 710mm (28") |
| Width | 610mm (24") |
| Outer diameter | 34.9mm |
| Internal diameter | 32mm |
| Backsweep | No |
| Compression type | SCS Oversized |
| Riding Style | Hybrid |
| Bar adapter included | No (SCS ready) |
At Dogg, we want you to buy with confidence. If there’s an issue caused by a manufacturing fault, we’ve got you covered.
The Tilt Rigid Bars is protected by Tilt's manufacturer warranty, with coverage applied to individual components in line with the brand’s guidelines. Our team is always happy to help if you need support with a claim.
Found this product cheaper elsewhere? We’ll match it.
Just send us a link to the competitor’s offer and we’ll make sure you get the best deal — same product, same conditions, no fuss
Compatibility Guide
Wandering if this will fit on your scooter? Find out on our Compatibility Guide.
Want to see how these bars compare?
Browse the top bars and compare by weight, size and other key specs.
FAQs
These handlebars suit both park riding and street riding. They're super lightweight which works well for riders in skateparks, yet have the strength, size options and durability to suit most street riders too.