Apex Pro Scooters Bol Bars - HIC - Gloss Red
Apex Pro Scooters Bol Bars - HIC - Gloss Red
Weight
1150g
Material
Chromoly steel
Compression Type
HIC / SCS Oversized
What we love
Arguabley the worlds most popular bar
Description
- Steel from Germany
- Made in Australia
- Super durable
Specifications
| Material | Chromoly steel |
| Weight | 1150g |
| Height | 590mm (23.2") |
| Width | 560mm (22") |
| Outer diameter | 34.9mm |
| Internal diameter | 32mm |
| Backsweep | No |
| Compression type | HIC / SCS Oversized |
| Riding Style | Park |
| Bar adapter included | No |
At Dogg, we want you to buy with confidence. If there’s an issue caused by a manufacturing fault, we’ve got you covered.
The Apex Bol Bars is protected by Apex's manufacturer warranty, with coverage applied to individual components in line with the brand’s guidelines. Our team is always happy to help if you need support with a claim.
Found this product cheaper elsewhere? We’ll match it.
Just send us a link to the competitor’s offer and we’ll make sure you get the best deal — same product, same conditions, no fuss
Compatibility Guide
Wandering if this will fit on your scooter? Find out on our Compatibility Guide.
Want to see how these bars compare?
Browse the top bars and compare by weight, size and other key specs.
FAQs
These handlebars suit heavy park riding due to their material and size options. Being steel, they are heavier than aluminium or titanium alternatives, but they are about as robust as a handlebar can get!