Root Industries Type R GT Pro Scooter Deck - Gold Rush - 5"
Root Industries Type R GT Pro Scooter Deck - Gold Rush - 5"
Weight
1100g
Riding style
Park
Hardware included
Brake, Hardware and Spacers
Why we rate it
New improved design Root's famous Air deck
Description
- Magnesium-rich 6061 aluminium
- Smaller sized deck
- Griptape included
Specifications
| Weight | 1100g |
| Length | 470mm (18.5") |
| Width | 127mm (5") |
| Riding style | Park |
| Headtube angle | 82.5° |
| Brake type | Nylon flex brake |
| Concave | 3° |
| Deck shape | Regular |
| Maximum wheel size | 120mm x 30mm |
| Included griptape | No |
| Axle size | 8mm |
At Dogg, we want you to buy with confidence. If there’s an issue caused by a manufacturing fault, we’ve got you covered.
The Root Type R Deck is protected by Root's manufacturer warranty, with coverage applied to individual components in line with the brand’s guidelines. Our team is always happy to help if you need support with a claim.
Found this product cheaper elsewhere? We’ll match it.
Just send us a link to the competitor’s offer and we’ll make sure you get the best deal — same product, same conditions, no fuss
Compatibility Guide
Wandering if this will fit on your scooter? Find out on our Compatibility Guide.
Want to see how this deck compares?
Browse the top decks and compare by weight, size and other key specs.
FAQs
All decks include the rear axle and spacers required to fit the wheel. Headset bearings, compression parts, and other front end components are not included. Griptape is not included with this deck. Therefore, if you haven't already got a sheet, or would like to customise the look, you can choose from our huge selection of griptape options!