Tilt Stage 1 Pro Scooter Deck - i.Shack - 6.2"
Tilt Stage 1 Pro Scooter Deck - i.Shack - 6.2"
Weight
1982g
Riding style
Street
Hardware included
Brake, Hardware and Spacers
Why we rate it
Great value for money
Description
- Great colourway
- Stage 1 collection for amazing value
- Riden by i.Shack
Specifications
| Weight | 1982g |
| Length | 560mm (22") |
| Width | 157mm (6.2") |
| Riding style | Street |
| Headtube angle | 84° |
| Brake type | Metal flex brake |
| Concave | 3° |
| Deck shape | Boxed |
| Maximum wheel size | 120mm x 30mm |
| Included griptape | No |
| Axle size | 8mm |
At Dogg, we want you to buy with confidence. If there’s an issue caused by a manufacturing fault, we’ve got you covered.
The Tilt Stage 1 Deck is protected by Tilt's manufacturer warranty, with coverage applied to individual components in line with the brand’s guidelines. Our team is always happy to help if you need support with a claim.
Found this product cheaper elsewhere? We’ll match it.
Just send us a link to the competitor’s offer and we’ll make sure you get the best deal — same product, same conditions, no fuss
Compatibility Guide
Wandering if this will fit on your scooter? Find out on our Compatibility Guide.
Want to see how this deck compares?
Browse the top decks and compare by weight, size and other key specs.
FAQs
All decks include the rear axle and spacers required to fit the wheel. Headset bearings, compression parts, and other front end components are not included. Griptape is not included with this deck. Therefore, if you haven't already got a sheet, or would like to customise the look, you can choose from our huge selection of griptape options!