Union Classic Pro Scooter Deck - Black - 4.7"
Union Classic Pro Scooter Deck - Black - 4.7"
Weight
1050g
Riding style
Park
Hardware included
Brake, Hardware and Spacers
Why we rate it
Ultra lightweight, great value
Description
- One of the worlds lightest decks
- Perfect for progressing beginners
- Amazing value
Specifications
| Weight | 1050g |
| Length | 490mm (19.2") |
| Width | 120mm (4.7") |
| Riding style | Park |
| Headtube angle | 83° |
| Brake type | Nylon fender |
| Concave | 3° |
| Deck shape | Regular |
| Maximum wheel size | 110mm x 24mm |
| Included griptape | No |
| Axle size | 8mm |
At Dogg, we want you to buy with confidence. If there’s an issue caused by a manufacturing fault, we’ve got you covered.
The Union Classic Pro Deck is protected by Union's manufacturer warranty, with coverage applied to individual components in line with the brand’s guidelines. Our team is always happy to help if you need support with a claim.
Found this product cheaper elsewhere? We’ll match it.
Just send us a link to the competitor’s offer and we’ll make sure you get the best deal — same product, same conditions, no fuss
Compatibility Guide
Wandering if this will fit on your scooter? Find out on our Compatibility Guide.
Explore All Scooter Decks
Browse all scooter forks by weight, brand and colour.
FAQs
All decks include the rear axle and spacers required to fit the wheel. Headset bearings, compression parts, and other front end components are not included. Griptape is not included with this deck but if you'd like to customise the look, you can choose from our huge selection of griptape options!